ارسال خبر   |  دعوت به همکاری   |  درباره ما   |  تماس با ما   |  آرشیو   |  جستجوی پیشرفته   |  پخش زنده و جداول مسابقات ورزشی   |  قیمت خودرو                
 صفحه نخست |    اقتصاد |    سیاست |    جامعه |    ورزش |    فرهنگ و هنر |    عکس |    ویدیو |    شرکت ها |    سراسر ایران |    ماهنامه اقتصادی تیترصبح  
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 - 14:52   
  آخرین عناوین اخبار :  
 
 
 اخبار داغ

رسیدگی فوری به وضعیت کارگران حادثه‌دیده زنجان و شهرکرد

  رسیدگی فوری به وضعیت کارگران حادثه‌دیده زنجان و شهرکرد


  دومین نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۵ برگزار شد


  تساوی با طعم شکست برای منصوریان


  متن کامل سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل


  جشن شکوفه‌ها برای 1.4 میلیون کلاس اولی آغاز شد


  فیلم ایرانی راه یافته به رقابت اسکار معرفی شد


  آیا دو دانشگاه فنی حرفه ای و علمی کاربردی ادغام می شوند؟


  چه کسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه داد؟


 
 
 چند رسانه ای
شهرام حقیقت‌دوست
  گریم متفاوت آقای بازیگر در پروژه نیمه تمام ماه تی تی

  خندوانه امشب با حضور نگار جواهریان به پایان می‌رسد

  توییت مکرون پس از دیدار با روحانی

  شیوه جدید مدیریت صدا در اینستاگرام

  قابلیت جدید فیس بوک

  رقابت تنگاتنگ فیس‌بوک مسنجر با واتس‌اپ

  تلگرام در ایران در سکوی نخست ایستاد

  پله ویلچرنشین شد!

 
 روانشناسی و موفقیت

چرا نمی‌توانم از تو بگذرم؟

  چرا نمی‌توانم از تو بگذرم؟


  انزواطلبی نوجوانان را جدی بگیرید


  ۱۳.۵ درصد ایرانی‌ها افسردگی دارند


  افسردگی در کمین افراد گیاهخوار


  ۲۰ نشانه تشخیص دوستان واقعی از غیر واقعی


  حقایقی جالب در مورد طلاق که نشنیده اید!


  تغییر خلق و خوی آقایان در این ساعت


  تاثیر مخرب طلاق بر پیشرفت تحصیلی فرزندان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 58737صفحه نخست » علم و فناوریدوشنبه، 23 مرداد 1396 - 10:29
پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ به فضا در چارچوب قوانین بین‌المللی است
پرتاب ماهواره‌بر جدید سیمرغ به فضا و آزمایش‌های فضایی ج. ا. ا. در چارچوب قوانین بین‌المللی و نیز، در مسیر منافع عمومی و خدمت به جامعة بشری است.
  

 

پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر (titrebartar.ir) :

به گزارش ماهنامه اقتصادی تیترصبح وحید شوطی طی یادداشتی نوشت: شکی نیست در جهان امروزی و نزد مردمی که هنوز آثار بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی را می‌بینند، تلاش برای کاربرد و توسعة سلاح‌های نامتعارف نظامی امری نامشروع شمرده می‌شود. دیدگاه‌های جهانی دین مبین اسلام نیز تأییدی بر این اصل است و پیش‌تر نیز، مقام معظم رهبری آن را تبیین کرده‌اند. اما به‌رغم این بیان روشن، متأسفانه شاهدیم که جریانی جنگ‌افروز و مغرض، در بخشی از جهان غربی که متصل به زرادخانه‌های سلاح‌های اتمی و نامتعارف است و از هیروشیما و ناکازاکی تا صبرا و شتیلا، با شرکت در بی‌رحمانه‌ترین عرصه‌های خونریزی تاریخ معاصر و با کاربرد سلاح‌های نامتعارف، دستانش به خون میلیون‌ها غیرنظامی آغشته است، تلاش دارد با ادعایی موهوم و با توسل به احتمالات، استفاده از دانش و فناوری‌های نوین و پیشرفتة تولیدات صنعتی در مسیر تولید سلاح‌های نامتعارف را دست‌افزار سیاسی قرار دهد و در گام بعدی، احتمال استفاده از همین سلاح‌های فرضی و مجازی را، هرچند غیراتمی و به‌کاررفته در عرصه‌های دفاعی، بهانة عملی‌کردن تحریم‌های ناجوانمردانه علیه رقبای خود کند.
 
از این رو اکنون شاهدیم این جریان، در رویارویی با پیشرفت‌های علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران، با ابزاری همچون طرح ابهامات و احتمالات واهی، سعی در متوقف‌کردن این پیشرفت‌ها دارد و این در حالی است که تا کنون نتوانسته‌اند اقدامی بیشتر از اجرای تحریم‌های گوناگون و ناجوانمردانة اقتصادی، که در اصل منافع مردمی را هدف گرفته‌اند، داشته باشند. این اقدامات، در وهلة نخست، صداقت خود آن‌ها را، حتی در چارچوب تعاریف اصول ادعایی مطلوب خودشان در مسیر پیشگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، با تردید روبه‌رو کرده است که بی‌شک خود این اتفاق تهدید بزرگی برای کنترل امنیت جهانی در آینده به‌شمار می‌رود. 
 
این روزها، در بستر فضایی که با برخی اقدامات ماجراجویانة مستأجران جدید کاخ سفید تلاش می‌شود، به‌جای مؤلفه‌های علم اقتصاد، مدل جدیدی بر پایة منافع تجاری به ساختار مدیریت قابل بحث در خاورمیانه و جهان تحمیل شود؛ اقدامات مشکوکی در استفادة ابزاری از قوانین بشردوستانة جهانی و گسترش علوم پیشرفته صورت می‌گیرد. مصداق عینی آن در دستور کار قرارگرفتن تحریم‌های جدید و یکسویة امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، در مقام مخالفان اقدامات جدید امریکا در منطقه، است که با وجود مخالفت دوستان اروپایی امریکا صورت گرفت و در ادامة آن نیز، اکنون زمزمه‌های مشکوک و مبهمی از کاخ سفید در مواجهه با آزمایش‌های جدید تحقیقات علمی و فضایی جمهوری اسلامی به گوش می‌رسد که از قضا در مسیر فعالیت‌های علمی گذشته در این زمینه شمرده می‌شود و سازمان فضایی کشور، در قالب پرتاب موشک ماهواره‌بر چندمرحله‌ای سیمرغ به فضا، آن را اجرا کرد. این تلاش‌های منفی تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان است زیرا به‌نظر می‌رسد، در بستر این مواضع مبهم، جریانی می‌کوشد به‌جای تلاش برای ایجاد آرامش در فضای کنونی منطقه و جهان، این اقدام ج. ا. ا. را دستاویزی برای آغاز تنش‌های جدید قرار دهد. بنابراین، لازم است پیش از به‌فعلیت‌رسیدن این تهدیدهای بالقوه برای امنیت منطقه و جهان، به ‌آن‌ها توجه شود و در آینده، اندیشمندان و کارشناسان و حقوقدانان پیامدهای جهانی آن‌ها را بررسی کنند. 
 
در چارچوب مطالب یادشده درمورد ماهواره‌بر سیمرغ، که از پایگاه فضایی تازه‌تأسیس حضرت امام خمینی (ره) به فضا پرتاب شده و ماهوارة طلوع را با کاربردی مخابراتی و جغرافیایی به فضا پرتاب کرد، مواردی برای شفاف‌سازی بیان می‌شود. 
 
ماهواره‌بر سیمرغ توان لازم را برای قراردادن بیش از یک ماهواره، با وزنی حدود یکصد کیلوگرم، در مدار پانصد کیلومتری زمین داراست. این ماهواره‌بر چهار موتور ترکیبی ۳۲ تنی، از نوع موتورهای ماهواره‌بر سفیر، دارد که پیش‌تر، در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ یعنی در روز ملی فناوری فضایی جمهوری اسلامی، از آن رونمایی شد و پیش از آن نیز، این موتورها در فرستادن ماهواره‌های فجر، امید و رصد به فضا به‌کار رفتند. اکنون ماهواره‌بر سیمرغ، با ترکیبی خوشه‌ای  از این چهار موتور، دارای نیروی پیش‌‌رانة ارتقایافته‌ای به میزان ۱۲۸ تن است که به‌علت داشتن قابلیت افزایش توان، امکان استفاده از آن در ماهواره‌برهایی با قدرت‌های بیشتر و با وزنی حدود ۷۰۰ کیلوگرم، برای قراردادن ماهواره‌ها در مدار هزار کیلومتری زمین نیز وجود دارد و خود این امکان انجام‌شدن آزمایش‌های بیشتری را نیز در آینده نشان می‌دهد.
 
با توجه به این موارد، می‌توان دریافت که هرچند ماهواره‌بر سیمرغ طراحی، ساختار و مأموریتی متفاوت با ماهواره‌برها و موشک‌های قبلی ایران ندارد و در ادامة فعالیت‌های گذشته و تأییدشدة صنایع موشکی است؛ چهار موضوع کلی در مسیر این بخش از فعالیت‌های موشکی ایران مغرضانه‌بودن زمزمه‌های مبهم را، در مواجهه با برنامه‌های موشکی ایران، روشن می‌کند. 
 
نخست اینکه پرتاب سیمرغ اولین پرتاب فضایی ج. ا. ا. نبوده و بی‌شک آخرین هم نخواهد بود. از این منظر، با توجه به بیانیة چهارده ماده‌ای ج. ا. ا. در واکنش به قطعنامة 2231 که ایران نیز آن را پذیرفته و در آن به‌صراحت بیان شده: «موشک های ج. ا. ا. برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده است»، این پرتاب، در ادامة پرتاب‌های قبلی، پیش از توافق برجام و قطعنامه بوده و به صورت دامنه‌دار، در مسیر فعالیت‌های گذشتة صنایع موشکی است و در کنار پرتاب‌ها و آزمایش‌های احتمالی آینده، قرار است پتانسیل‌های هواـ فضایی کشور را در خدمت دیگر دانشمندان در زمینة ارتباط تحقیقات آن‌ها با متغیرهای فضایی و خارج از جو، بگذارد. خود این اقدامات با اهدافی غیرنظامی و با اتکا بر علوم و فناوری داخلی‌اند و مجموعة اهدافی علمی را دنبال می‌کنند که اتفاقاً خروجی این تحقیقات نیز برای جامعة بشری مفید ارزیابی می‌شوند و نه‌تنها ناپسند و دارای ابهام نیستند بلکه شایستة تشویق‌اند. بنابراین، حساسیت‌های آشکارا غرض‌آلود موجود در این زمینه پذیرفتنی نیستند.
 
دوم اینکه این ماهواره‌بر در صنایع هواـ فضای جمهوری اسلامی، با اتکا بر توانمندی‌های داخلی در همة مراحل طراحی و ساخت، ساخته شده و پس از توافق برجام، برای تولید آن، از مراجع خارجی هیچ خریدی انجام نشده است. از این رو، هرچند محدودیت‌هایی که سازمان ملل در قطعنامة 2231 بیان کرده است ارتباط مستقیمی با توافق برجام ندارد و حتی در پانوشت بند‌های مربوط به قطعنامه در برجام نیز بیان شده: «مفاد این قطعنامه شامل مفاد برجام نیست»؛ از این منظر نیز تخلفی دیده نمی‌شود و این در حالی است که حتی در خود قطعنامه هم محدودیت‌های مطرح‌شده برای فعالیت‌های بومی صنایع موشکی ایران الزامی نیست و فقط در زمینة تهیة فناوری حساس موشکی از خارج کشور اعمال می‌شود. بنابراین تمامی روند طراحی و تولید این ماهواره‌بر از مصداق بند 4 ضمیمة B نیز خارج است، که طبق آن کشورهای جهان از معاملة اقلام و فناوری‌های موشکی با ایران منع شده‌اند و موظف‌اند، طی هشت سال، هماهنگ با معاهدةMTCR  عمل کنند (برخی کشورهای جهان این معاهده را برای کنترل فناوری موشکی  تدوین و امضا کرده‌اند). 
 
سوم، در بند 3 ضمیمة B قطعنام، 2231 شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته شده است، به مدت هشت سال پس از پذیرش برجام، در طراحی موشک‌های بالستیک برای حمل کلاهک هسته‌ای، دست به هیچ فعالیتی نزند؛ اما با توجه به اینکه اساساً ساختار موشک‌های بالستیک، با مسیر حرکت منحنی و طراحی خاصشان برای برگشت به زمین، با موشک‌های ماهواره‌بر، که در خارج از جو استفاده می‌شوند، متفاوت است و نیز بیانیة چهارده ماده‌ای ج. ا. ا. در واکنش به قطعنامة 2231، که اشاره شد، مشخص است که سازمان ملل تمامی فعالیت‌های پیشین صنایع موشکی ایران را فاقد اهداف کاربرد کلاهک هسته‌ای در مراحل طراحی می‌شمارد و همچنین، تمامی موشک‌های هم‌ردیف با موشک‌های دفاعی قبلی و ماهواره‌برهای ایران را خارج از صلاحیت برجام و قطعنامة 2231 می‌داند؛ در نتیجه، دلیلی برای ایجاد موضع‌گیری‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی دیده نمی‌شود. 
 
چهارم اینکه پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ از پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (ره)، در داخل کشور، بوده و این بیان می‌کند، افزون بر جریان ساخت، تمامی ادوات و تجهیزات و روند پرتاب و کنترل ماهواره‌بر مورد نظر نیز پس از توافق‌های برجام وارد کشور نشده و دارای تکنولوژی بومی است که اکنون در کنترل دانشمندان صنعت هواـ فضای کشور قرار دارد. پس از این منظر نیز، حساسیت‌های احتمالی مورد تأیید نیست.
 
با توجه به این تحلیل‌ها، پرتاب ماهواره‌بر جدید سیمرغ به فضا و آزمایش‌های فضایی ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی بوده و در مسیر منافع عمومی و خدمت به جامعة بشری است؛ و از این رو، ورود به این حوزه از حقوق مسلم دانشمندان و شهروندان هر کشوری، از جمله ایرانیان، شمرده می‌شود و نمی‌توان هیچ‌گونه انحصار مشروعی در مسیر فعالیت‌های فضایی در نظر گرفت. ایجاد محدودیت برای جمهوری اسلامی، در توسعة تحقیقات فضایی و ماهواره‌برها، برای قراردادن مانع در مسیر پیشرفت ایران در علوم فضایی است؛ بنابراین، همة شبهه‌ها و ابهام‌های پیش‌آمده در این جریان غیرقانونی و غرض‌آلود پنداشته می‌شود. 
 
 
* توحید شوطی، کارشناس هواـ فضا و تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

 

سفیدسنگ در صدر جدول لرزه‌ خیزها

آدرس کانال خبری تیتربرتر:        telegram.me/TitreBartar

ماهنامه اقتصادی تیترصبح را در تیتربرتر دنبال کنید:

سفیدسنگ در صدر جدول لرزه‌ خیزها           

پست الکترونیکی:

 

   
  
کلیدواژه ها: پرتاب ماهواره‌ - ماهواره‌بر سیمرغ - فضا - قوانین بین‌المللی - تیترصبح - تیتربرتر


اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «تیتربرتر» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر بلامانع است.
info@titrebartar.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار