سايت خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : چگونه اموال مسروقه را شناسايي كنيم؟
شنبه، 28 مرداد 1396 - 18:30 کد خبر:59156
يكي از قديمي ترين جرايم عليه اموال كه معمولا مجازات هاي سختي هم براي مرتكبين آن در جوامع مختلف پيش بيني شده است جرم سرقت است.


به گزارش تيتربرتر: اين جرم به دليل سهل تر بودن آن در مقايسه با جرايمي مثل كلاهبرداري و همچنين محسوس بودن منفعت حاصله از آن در مقايسه با جرايم عليه اشخاص بخش بزرگي از جرايم ارتكابي در كشور هاي مختلف را تشكيل مي دهد به همين جهت توجه ويژه علماء حقوق را به خود معطوف داشته است.
در حال حاضر در اكثر كشور هاي جهان ، جرم سرقت به دليل تنوع و گستردگي آن به انواع مختلفي كه هركدام شرايط خاص و مجازات هاي مخصوص به خود را دارد تفكيك شده است كه از اين بين مي توان از سرقت ساده ، سرقت مقرون به آزار يا تهديد ، سرقت در شب و نظاير آن نام برد.علاوه بر آن براي مبارزه ي موثر با جرم سرقت ، برخي از اعمال مرتبط با اين جرم نيز در نظام هاي حقوقي مختلف واجد وصف مجرمانه شناخته شده اند.
 
تغيير ساعات دزدي
 
سردار مقيمي رئيس پليس آگاهي ناجا، با اعلام اينكه سارقان زمان سرقت را از ساعات پاياني و بامداد به سر شب هاي شلوغ تغيير داده اند گفت: در پايش هاي تخصصي از نحوه سرقت متهمان سابقه دار و باندهايي كه به صورت سريالي اقدام به سرقت مي كنند متوجه شديم كه سارقان براي اجراي نقشه سرقت هاي خود ساعت ۱۹ تا ۲۱ را انتخاب مي كنند.
 
وي افزود: چون مالكان در اين زمان به خاطر بيدار بودن ديگر همسايه ها و وجود تردد در كوچه و خيابان در صورت خروج از خانه نكات ايمني را به كار نمي برند و به خيال اينكه زود بر مي گردند بعضا مشاهده شده است كه پنجره ها را باز مي گذارند يا فقط به بستن درخانه اكتفا مي كنند همين بي احتياطي ها باعث سوء استفاده سارق و اجراي نقشه سرقت مي شود.
 
چگونه اموال مسروقه را شناسايي كنيم؟
 
رئيس پليس آگاهي ناجا، با اشاره به اينكه اجناسي كه داراي شماره سريال هستند، از سوي پليس قابل كشف و پيگيري هستند گفت: هر چند كه دوره سرقت لوازم برقي از خانه ها تمام شده لست و كمتر سارقي به سراغ لوازم داخل خانه مي رود اما اگر شماره سريال اشياي برقي را يادداشت كنيد و همراه داشته باشيد پليس اگاهي در صورت سرقت اين اشيا مي تواند لوازم سرقتي را پيگيري و بازگرداند.
 
وي خاطرنشان كرد: سارقان به دنبال پول، طلا، سكه و ارز به دليل سبكي هستند و بسياري از آنان از محل نگهداري اموال در منازل باخبرند مثلاً مي‌دانند كه مردم اين اشيا را در اتاق كودكان مخفي نمي‌كنند بنابراين در مكان‌هاي به‌خصوصي به دنبال اموال گرانقيمت هستند و پس از سرقت نيز، در كوتاه‌ترين زمان، آن اموال را به پول تبديل مي‌كنند.
 
مقيمي اعلام كرد: قرار دادن طلاها و سكه هاي طلا و نقره داخل كيسه برنج، داخل يخچال و در كشوي دراور ميز توالت و يا حتي گاوصندوق هاي خانگي ضد سرقت و حريق هيچ كدام جلوي سرقت را نمي گيرد چون همه اين محل ها مورد توجه سارقان است و در برخي پرونده ها مورد داشته ايم كه كل گاو صندوق را براي سرقت محتويات در آن به سرقت برده اند.
 
توصيه هاي پليس براي مراقبت از اموال
 
در صورت خروج از منزل تنها به قفل درب خروجي اكتفا نكرده و تمام درهاي داخلي را نيز قفل كنيد.
 
حتي براي يك بار هم كليد خود را روي قفل درب جاي نگذارند.
 
از قرار دادن كليد در زير جاكفشي، داخل كفش و ساير نقاط قابل دسترسي خودداري كنيد.
 
كليد منزل خود را در دسترس افراد غير مطمئن قرار نداده و حتي الامكان از خالي گذاشتن منزل خودداري كنيد.
 
تا حد امكان از خالي گذاشتن منزل خودداري كرده و براي اطمينان بيشتر، بر روي ديوارها، تمام پنجره ها و نقاط قابل نفوذ مانند نورگير، پاسيو، حفاظ محكم و مقاوم نصب كنيد.
 
در پشت بام منزل خود را در اسرع وقت به حفاظ نرده اي و قفل آويز مطمئن مجهز كنيد.
 
هنگام خروج از منزل تنها به قفل كردن در خروجي اكتفا نكرده ، تمام درهاي داخلي ساختمان اعم از در پشت بام، هال، اتاق ها، آشپزخانه، حمام، حياط خلوت را قفل كنيد.
 
براي جلوگيري از سرقت منزل خود به روش توپي زني، توپي قفل را با بدنه در همسطح كرده و در صورت عدم امكان لوله اي فلزي به دور آن جوش دهيد.
 
حتي الامكان درهاي ورودي و داخلي منزل خود را به سيستم هشدار دهنده مجهز و از نگهداري وجوه نقد و طلا و جواهر به مقدار زياد در منزل جلوگيري كنيد.
 
نزد افراد ناشناس و افرادي كه اعتماد كافي به آنها نداريد از ميزان اموال و دارائي موجود خود در منزل صحبت نكرده و در مواقعي كه به مسافرت مي رويد از همسايگان يا اقوام مورد اطمينان خود بخواهيد كه از منزلتان مراقبت كنند.
 
نسبت به اتومبيل ها و موتورسيكلت هاي متوقف و سرنشينان آن در اطراف منزل خود بي تفاوت نبوده و در صورت مشاهده موارد مشكوك، شماره و ساير مشخصات آن ها را يادداشت و سريعا به مراكز 110 پليس اطلاع دهيد.