پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : تحويل نخستين هواپيماي ايرباس در تولوز فرانسه به ايران اير
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 19:00 کد خبر:38578
ايران نخستين فروند ايرباس خريداري شده مدل اي.321(A321) را عصر امروز (چهارشنبه) با حضور مديران عامل شركت هما و ايرباس در شهر تولوز فرانسه تحويل گرفت.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
اين هواپيماي 190 نفره قرار است فردا به همراه هيات ايراني با هدايت خلبانان ايران اير، فرودگاه تولوز فرانسه را به مقصد مهرآباد تهران ترك كند.
 
اين هواپيما نخستين فروند از هواپيماهاي ايرباس است كه پيش قرارداد آن اواخر پارسال با سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به پاريس بين ايران اير و ايرباس امضا شد. 
 
پس از نهايي شدن قرارداد خريد يكصد فروند هواپيما از ايرباس، فردا نخستين هواپيما وارد ايران مي شود.
 
براساس برنامه ريزي هاي انجام شده قرار است اين هواپيما ساعت پنج صبح فردا (پنجشنبه) به وقت محلي فرودگاه تولوز را ترك كند و بعدازظهر در آييني به فرودگاه مهرآباد وارد شود.
 
از اين هواپيما در مسيرهاي داخلي استفاده مي شود؛ هر چند شايد در آينده براي پروازهاي بين المللي نيز از آن بهره گرفت.
 
** مديرعامل ايرباس: همكاري با ايران به طور رسمي آغاز شد
 
مديرعامل ايرباس در اين مراسم اعلام كرد همكاري با ايران به طور رسمي آغاز شد و ابراز اميدواري كرد «با تحويل اين هواپيماها توسعه اقتصادي ايران با سرعت بيشتري دنبال شود».
 
«فابيس برژير» گفت: طبق قراردادي كه با ايران اير امضا شده است، هواپيماهاي بعدي نيز بتدريج به شركت هواپيمايي ايران اير تحويل مي شود.
 
برژير اعلام كرد از يكصد فروند هواپيماي خريداري شده ايران، ٩٨ فروند سفارش جديد و ٢ فروند بازخريد از يك سفارش لغو شده يك شركت هواپيمايي ديگر است.
 
وي افزود: قرارداد ايران اير با ايرباس براي خريد اين هواپيماها با مجوز خزانه داري آمريكا و قوانين بين المللي امضا شده است و درصدديم طبق اين قرارداد، هواپيماهاي خريداري شده را به ايران اير تحويل دهيم و امسال نيز شماري از اين هواپيماها به اين شركت تحويل مي شود.
 
مديرعامل شركت ايرباس درباره تاثير برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب رياست جمهوري آمريكا بر سياست هاي اين شركت گفت: ترامپ تاثيري در روابط ما با ايران ندارد.
 
به گفته مديرعامل شركت ايرباس، قرارداد اين شركت با ايران‌اير يك هفتم كل سفارش‌هايي است كه در سال ٢٠١٦ ميلادي دريافت كرده است.
 
** پيامد برجام در صنعت هواپيمايي ايران
 
به گزارش ايرنا، شركت هاي هوايي ايران با اجراي برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) از دي ماه پارسال مذاكرات مستقيم را با شركت هاي سازنده هواپيما آغاز كردند؛ به طوري كه اواخر پارسال پس از سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به فرانسه، پيش قرارداد خريد بيش از يكصد فروند هواپيما بين شركت ايرباس و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران در پاريس امضا شد. 
 
اوايل مهرماه بود كه اداره كنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريكا (اوفك- OFAC) مجوز فروش هواپيما به ايران را به ايرباس و بويينگ داد و با صدور اين مجوز، مذاكرات بين نمايندگان بويينگ و ايرباس با مديران هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) به مراحل نهايي رسيد تا اينكه قرارداد 10 ميليارد دلاري بين ايران اير و شركت ايرباس براي خريد يكصد فروند هواپيما به امضا رسيد. 
 
بر پايه اين قرارداد، ايران اير 46 فروند هواپيماي 321 از ايرباس خريداري كرد كه در مجموع بيش از 8300 صندلي را به ظرفيت هما اضافه مي كند. 
 
همچنين هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) 38 فروند ايرباس از نوع 330 تحويل مي گيرد كه 253 صندلي دارد و در مجموع شمار صندلي هاي اين سري از هواپيماها براي ايران اير بيش از 11 هزار و 400 صندلي ظرفيت ايجاد مي كند. 
 
همچنين ايران اير طبق اين قرارداد 16 فروند هواپيماي 350 ايرباس را براي پروازهاي دوربرد خود متشكل از پنج هزار و 600 صندلي را در آينده از ايرباس تحويل مي گيرد تا بتواند در پروازهاي بين المللي از اين هواپيما استفاده كند. 
 
در مجموع شركت هواپيماي جمهوري اسلامي ايران با ايرباس براي خريد يكصد فروند هواپيما و با شركت بوئينگ براي خريد 80 فروند هواپيما قرارداد امضا كرده و قرار است بزودي قرارداد خريد 20 فروند هواپيماي 70 نفره را با شركت فرانسوي- ايتاليايي «اي.تي.آر» (ATR) امضا كند. 
 
جايگاه صنعت هوانوردي ايران در منطقه با امضاي قرارداد خريد بيش از 200 فروند هواپيماي مسافري دور، متوسط و كوتاه برد و افزايش بيش از50 هزار صندلي جديد ارتقا مي يابد و فرصت هاي اشتغالزايي مستقيم را براي بيش از 20 هزار نفر در داخل فراهم مي كند. 
 
پيش از اين مديرعامل شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي اعلام كرده بود نخستين هواپيماي321 ايرباس پيش از نوروز 1396 و هفت تا هشت فروند ديگر تا دي ماه سال آتي تحويل ايران اير مي شود. 
 
در اين قراردادها افزون بر خريد هواپيما، موضوع هاي ديگري چون آموزش خلبانان و تعمير و نگهداري، حمايت از توسعه خدمات ناوبري هوايي (اي.تي.ام-ATM)، عمليات فرودگاهي و هواپيمايي، انتقال فناوري و هماهنگي مقررات رگولاتوري براي ايران اير منظور شده است. 
 
خريد همه اين هواپيماها به صورت اجاره به شرط تمليك است و ايران ايران 85 درصد منابع مالي آن را از فايناس خارجي و 15 درصد آن را از منابع داخلي خود تامين مي كند. 

 

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: