پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : جزئيات هواپيماي جديد ايران + عكس
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 12:03 کد خبر:38550
عصر فردا (پنج‌شنبه) پس از چند دهه شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران نخستين هواپيماي نو خود را دريافت خواهد كرد؛ هواپيمايي كه مي‌تواند با ورود خود دوره‌اي جديد از فعاليت‌هاي صنعت هوايي كشور را آغاز كند.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
پس از دوران طولاني كه شركت‌هاي هواپيمايي ايراني به دليل تحريم‌هاي بين‌المللي امكان خريد هواپيما نداشتند در جريان مذاكراتي كه پس از توافق هسته‌اي به كار بسته شد، ايران‌اير توانست بعد از ماه‌ها مذاكره دو قرارداد مجزا با ايرباس و بوئينگ به امضاء برساند و در مجموع ۱۸۰ فروند هواپيما با عقد قرارداد نهايي به سمت آسمان ايران حركت كند.
 
هرچند شركت هواپيماساز بوئينگ توانست چند روز زودتر از ايرباس قرارداد خود را نهايي كند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد سرعت گرفتن اجراي قرارداد ايرباس با ايران بود تا جايي كه ايران‌اير در نخستين روزهاي عقد قرارداد با اين شركت اعلام كرد اميدوار است اين قرارداد تا فروردين‌ماه سال ۱۳۹۶ اجراي خود را آغاز كند و به اين ترتيب ايران صاحب نخستين هواپيماها در اين حوزه شود.
 
پيش‌بيني مدير عامل شركت ايران‌اير خيلي زود محقق شد تا با نهايي شدن مراحل اجرايي كار نخستين فروند ايرباس ۳۲۱ خريداري شده از سوي ايران عصر فردا در فرودگاه مهرآباد به زمين بنشيند. هواپيمايي كه اعلام شده مراحل فني خود را در دو فرودگاه اروپايي پشت سر گذاشته و با خلبانان ايراني به تهران خواهد رسيد.
 
نگاهي به ويژگي‌هاي فني اين هواپيما نشان مي‌دهد ايرباس ۳۲۱ امكان آن را خواهد داشت كه به طور همزمان در پروازهاي داخلي و خارجي مورد استفاده قرار گيرد. اين هواپيما كه جزو هواپيماهاي با بدنه باريك و از نظر ظرفيت پرواز در حوزه كوتاه‌برد و ميان‌برد قرار مي‌گيرد يكي از پرطرفدارترين هواپيماي ايرباس در طول سال‌هاي گذشته بوده است.
 
اين هواپيما به ايران‌اير اعلام كرده ظرفيت مسافرپذيري‌اش حدود ۱۹۵ نفر است در صورت حذف كردن برخي كلاس‌هاي پروازي توانايي آن را دارد كه تا پيش از ۲۳۰ مسافر را در خود جاي دهد.
 
اين هواپيما كه با اصلاحاتي در مدل ايرباس ۳۲۰ توليد شد توانسته براي بسياري از ايرلاين‌هاي جهان گزينه‌ جذاب به حساب بيايد. طبق آماري كه در پايان ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ ميليادي اعلام شده از ايرباس ۳۲۱، ۱۴۱۳ هواپيما به مشتريان جهاني آن تحويل شده است و در حال حاضر ۱۳۹۶ فروند از آن در حال پرواز است. در ميان تمام مشتريان اين هواپيما شركت هواپيمايي امريكن ايرلاينز با خريد ۱۹۷ فروند از ايرباس ۳۲۱ توانسته به بزرگ‌ترين مشتري جهاني اين هواپيما تبديل شود.
 
ايرباس كه تلاش كرده اين هواپيما را با برخي از مدل‌هاي بوئينگ قابل رقابت كند در طراحي موتور به يكي از پايين‌ترين سطوح مصرف سوخت رسيده و در استفاده از مواد جديد در بدنه آن نيز پيشرفت‌هاي قابل توجهي داشته است.
 
در حال حاضر آمارها نشان از آن دارد كه ميزان سفارش ايرباس ۳۲۱ در جهان از ۱۷۳۳ فروند نيز گذشته و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران آخرين مشتري آن به حساب مي‌آيد كه عصر روز آينده نخستين فروند از اين هواپيما را تحويل خواهد گرفت.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: