پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : ركورد جديد نقدينگي ثبت شد
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 15:00 کد خبر:38543
حجم نقدينگي مرز ۱۱۶۰ هزار ميليارد تومان را هم پشت سر گذاشت.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
تازه‌ترين گزارشي كه بانك مركزي از ترازنامه شبكه بانكي منتشر كرده از رشد ۱۴.۳ درصدي نقدينگي در پايان آبان‌ماه امسال در مقايسه با اسفندماه سال گذشته خبر مي‌دهد به‌طوري كه ميزان نقدينگي از حدود ۱۰۱۷ هزار ميليارد تومان در پايان سال قبل به ۱۱۶۲ هزار ميليارد در انتهاي ۹ ماهه امسال رسيده است.
 
حجم نقدينگي در حالي روند فزاينده را طي مي‌كند كه نسبت به آبان‌ماه سال گذشته تا ۲۸ درصد رشد دارد و در قياس با رقم ۹۰۷ هزار ميلياردي اين دوره تا بيش از ۲۵۰ هزار ميليارد تومان افزايش دارد.
 
اين در حالي است كه نقدينگي در مهرماه حدود ۱۱۳۷ هزار ميليارد تومان اعلام شده بود كه تا ۱۱.۹ درصد نسبت به شهريورماه رشد داشت. در عين حال كه روند رشد نقدينگي در مهرماه سال ۱۳۹۵ در مقايسه با همين ماه در سال گذشته تا ۲۸.۳ درصد افزايش داشته است.
 
بر اين اساس مي‌توان اين گونه برآورد كرد كه نسبت رشد نقدينگي در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل با رشد بيشتري در مقايسه با ميزان افزايش مهرماه نسبت به شهريورماه امسال همراه است، اما در مقابل از سرعت رشد نقدينگي در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل كه ۲۸ درصد بوده تا حدودي كاهش يافته است، اگر آن را با ميزان رشد مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل كه حدود ۲۸.۳ درصد بود مقايسه كنيم.
 
اما جزئيات تشكيل دهنده نقدينگي نشان‌دهنده آن است كه حدود ۱۰۱۰ هزار ميليارد تومان از مجموع كل ۱۱۶۲ هزار ميلياردي نقدينگي متعلق به شبه پول كه عمده آن را سپرده‌هاي بانكي تشكيل مي‌دهند، تعلق دارد. اين حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۹ درصد افزايش يافته است.
 
در سويي ديگر حدود ۱۵۰ هزار ميليارد تومان ديگر از نقدينگي را پول تشكيل داده كه تا ۹.۵ درصد افزايش دارد.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: