سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : بعد از پيروزي انقلاب چيزي بر دارايي‌هاي قبل از انقلابم افزوده نشد
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 09:07 کد خبر:38520
فرزند ارشد مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همواره تلاش داشتند تا چهره‌اي واقعي از اسلام ارائه كنند و مي‌گفتند نبايد مسائلي كه در اسلام نيست و يا برخي از امور كه مستحب ‌هستند را به صورت واجبات بيان كنيم.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
به گزارش تيتربرتر،  صبح روز چهارشنبه محسن هاشمي يكي از فرزندان رئيس جمهور پيشين كشورمان كه در روز يكشنبه دار فاني را بر اثر ايست قلبي وداع گفت، در ابتداي حضور خود در شبكه 3 سيما با تشكر از حضور وصف‌ناپذير مردم در مراسم تشييع پيكر پدرش كه در روز سه شنبه در تهران برگزار شد، افزود: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همواره بر سه موضوع اسلام، انقلاب و اعتدال تاكيد داشتند. تلاش ويژه‌اي براي اعتلاي اين سه موضوع و عامل تحقق اين موضوع را وحدت مي‌دانستند. به همين بابت ما تاكيد داشتيم كه تشييع ايشان نبايد عامل نقض وحدت شود و مردم نيز مايه عجيبي در مراسم تشييع ايشان گذاشتند كه ما متعجب شديم و در واقع آن‌ها با علاقه براي بدرقه يار امام، رهبري و مردم به صحنه آمدند.
 
محسن هاشمي در اين برنامه كه بارها بغضش اجازه صحبت كردن به او نداد، به نقش آيت الله هاشمي در پيروزي انقلاب اسلامي و تثبيت آن و علاقه وي به ايران، انقلاب اسلامي و وحدت مردم ايران اشاره كرد و گفت: ايشان همواره به اين موضوع توجه داشتند كه به انقلاب اسلامي صدمه اي وارد نشود.
 
هاشمي به فعاليت‌هاي پدرش بعد از مهاجرت به قم جهت تحصيل در حوزه علميه اشاره كرد و افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني به مسائل اجتماعي، فرهنگي و حتي مسائل اقتصادي و مديريتي از همان زمان اهميت وافري نشان مي‌دادند. در هنگام ورود به قم در خانه‌اي زندگي مي‌كردند كه كنار منزل امام خميني (ره) بود. با ايشان سريع آشنا شدند و اطلاعات اين چنيني در مورد كشور را ايشان جمع آوري كرده و در اختيار امام قرار مي‌دادند. در آن زمان خيلي از علما به داشتن راديو در منزل حساسيت داشتند. حضرت امام(ره) به ايشان پولي مي‌دهند تا راديويي تهيه كنند و مطالبي كه در راديو گفته مي‌شود را در اختيار ايشان قرار دهند. اكنون اين راديو در موزه رفسنجان قرار دارد. ايشان مطالبي را كه از راديو پخش مي شد را گوش مي دادند و به اطلاع امام مي رساندند.
 
وي با بيان اين‌كه «بعد از اين‌كه امام تبعيد شدند، آيت الله هاشمي رفسنجاني از طريق سفر به عراق يا نامه نگاري و ارسال پيام با ايشان در تماس بودند»، ادامه داد: زماني كه در تعقيب و گريز ساواك قرار داشتند و يا براي سخنراني دچار ممنوعيت بودند در كتابخانه‌ها حضور پيدا مي‌كردند و تحقيقات مي‌كردند. يكي از مردان اسوه براي ايشان اميركبير بود. مطالعات زيادي در مورد ايشان در همان موقع انجام دادند و علاقه مند بودند كه ببينند اميركبير در زمان قاجار چگونه براي اعتدال كشور تلاش و فكر مي كردند. در ادامه نتايج تحقيقات و اسنادي كه به دست آورده بودند را با عنوان كتاب اميركبير، قهرمان مبارزه با استعمار منتشر كردند.
 
فرزند ارشد آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه سخنان خود، در اين برنامه تلويزيوني با بيان اين‌كه «ايشان از همان طلبگي و جواني به مسائل اجتماعي و جهاني علاقه مند بودند»، خاطر نشان كرد: در يك دوره‌اي ايشان تحت تعقيب و گريز ساواك بودند، در همين راستا به روستاي محل اقامت‌شان بهرمان پناه بردند و در آن‌جا مدتي پنهان بودند. در آن موقع كتابي در مورد مساله فلسطين و حقانيت مردم اين منطقه به دستشان رسيد كه اين كتاب را ترجمه كردند و در همان مقطع مورد استقبال زيادي قرار گرفت. چندين بار چاپ شد يك نسخه آن براي مصدق ارسال شد. ايشان نيز متني را در مورد اين كتاب نوشتند، سپس پولي را فرستاندند تا كتاب بار ديگر چاپ و به مقدار زيادي توزيع شود. آيت الله هاشمي رفسنجاني مقدمه بسيار جامع و زيبايي را براي اين كتاب نوشته بودند و وقتي كه دستگير شده بودند كه يكي از دلاليش نيز انتشار اين كتاب بود، ساواك به او گفته بود كه شما با خارجي ها ارتباط داريد وگرنه خودت نمي‌تواني چنين مقدمه‌اي را بنويسي، كه در همان مقطع ايشان بار ديگر همان مقدمه را نوشتند و ساواك متوجه شد ايشان خود اين مقدمه را نوشتند.
 
وي در همين راستا ادامه داد: به دليل اين‌كه ايشان محاسن نداشتند، خيلي از افراد فكر و تصور نمي‌كردند كه ايشان يكي از روحانيون برجسته هستند.
 
هاشمي با بيان اين‌كه «پدر قبل از انقلاب در اكثر دانشگاه هاي ايران و همچنين حسينيه ارشاد سخنراني كرده بودند»، در بخش ديگر از صحبت هاي خود به تاكيد مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني به موضوع اعتدال اشاره كرد و افزود: به هر حال هر انقلابي مي‌تواند دچار مشكلاتي شود، به نحوي كه چهره اش مخدوش شود. آيت الله هاشمي همواره تلاش داشتند كه انقلاب اسلامي دچار انحراف نشود، چهره واقعي اسلامي خارج از تحريف ها و افراط ها نشان داده شود، به نحوي كه مورد پذيرش جوانان قرار بگيرد. ايشان مي گفتند مسائلي كه در اسلام نيست و برخي از مستحبات را نبايد به صورت واجبات مطرح كنيم. بايد مطالب را به نحوي بگوييم تا جوانان بتوانند آن را درك كنند. نبايد براي اينكه خودمان را موجه و يا مسلمان دو آتشه جلوه دهيم، باعث شويم كه با برخي از حركات مردم و جوانان از اسلام دور شوند.
 
محسن هاشمي با بيان اين‌كه «پدرم اعتدال را در تمام ابعاد از جمله زندگي خصوصي، اجتماعي، فرهنگي و... مورد توجه داشتند و با زهد فروشي مخالف بودند»، افزود: ايشان به صورت شفاف نگاه و ديدگاه‌شان و همچنين زندگي‌شان را نوشته‌اند. مردم نيز روز گذشته سنگ تمام گذاشتند و مقام معظم رهبري نيز ما را شرمنده كردند.
 
وي با اشاره به مراسم ترحيمي كه صبح امروز در حسينيه امام خميني(ره) از سوي مقام معظم رهبري براي مرحوم آيت‌الله هاشمي برگزار مي شود، اظهار كرد: در بعد از ظهر نيز در مسجد پيامبر(ص) دانشگاه علوم تحقيقات از ساعت 15 الي 16:30 دقيقه مراسمي براي ايشان برگزار مي‌شود و ما از مردم دعوت مي‌كنيم تا در اين مراسم حضور پيدا كنند.
 
فرزند ارشد مرحوم هاشمي رفسنجاني ايجاد دانشگاه آزاد و گسترش آن را يكي از ثمرات فعاليت هاي رئيس جمهور پيشين كشورمان عنوان كرد و در ادامه صحبت‌هاي خود گفت:  فردا نيز بعد از نماز مغرب و عشاء مراسمي از سوي حوزه علميه قم، علماي قم و استانداري اين استان در قم برگزار مي‌شود.
 
وي همچنين با بيان اين‌كه «در شهرستان رفسنجان نيز بعد از ظهر جمعه مراسمي برگزار خواهد شد»، در همين راستا ادامه داد: در شنبه بعد از ظهر نيز در كرمان مراسمي جهت بزرگداشت ايشان برگزار خواهد شد و در روستاي بهرمان، روستاي محل تولد ايشان اواخر هفته آينده مراسمي برگزار خواهد شد.
 
محسن هاشمي به علاقه پدرش به روستاي زادگاهش اشاره و تصريح كرد: ايشان به اين روستا خيلي علاقه مند بودند، خودشان را روستايي مي‌دانستند و به جوانان مي‌گفتند كه من از روستا آمدم. معتقد بودند كساني كه بي امكان هستند با دل و جان بيشتري كار مي كنند. به فقرا علاقه‌مند بودند.
 
وي با بيان اين‌كه «در چند روز اخير من در اسناد ايشان گشتم تا وصيت نامه جديدي از ايشان پيدا كنم، ولي هنوز موفق به اين امر نشده‌ايم، در حالي كه گريه مي‌كرد، ادامه داد: فوت ايشان ناگهاني بود، 10 الي 20 دقيقه طول كشيد كه ما بي‌پدر شديم. من در مسير بازگشت از دانشگاه آزاد به سمت منزل بودم كه به من اطلاع دادند حال ايشان خوب نيست. حدود 15 دقيقه طول كشيد كه من خود را به بيمارستان شهداي تجريش رساندم و در هنگامي كه در بيمارستان حضور پيدا كردم ايشان ديگر نبض نداشت.
 
وي با بيان اين‌كه «در سال 79 ايشان به دليل مشكل قبلي قرار بود آنژيو شوند و در همان مقطع وصيت‌نامه اي را نوشتند و در اختيار من قرار دادند»، ادامه داد: ايشان در اين وصيت نامه خود تاكيد كردند كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي چيزي بر دارايي‌هاي كه قبل از انقلاب داشتم افزوده نشده است و مخارج خانه را از طريق فروش آن اموال و از حقوق و مزايايي كه بابت مسئوليت‌هايم داشتم، تامين كردم.
 
محسن هاشمي با بيان اين‌كه «ايشان از جهات مختلف مظلوم واقع شدند، از جمله در مورد مطالبي كه در ارتباط با اشرافي‌گري و ثروت زياد ايشان مطرح مي‌شد»، ادامه داد: برخي فكر مي كردند كه ايشان داراي ثروت آن چناني و افسانه اي هستند، در حالي كه آن گونه نيست و دارايي هايشان بسيار كم است.
 
وي با اشاره به تصويري كه از اتاق كار وي در خانه شان طي اين روزها در شبكه هاي اجتماعي پخش شده است، افزود: ايشان در جماران و در منزلي در همسايگي امام (ره) زندگي مي كردند. در مقطعي كه امام به جماران رفتند، صاحبان منزلي كه در كنار محل سكونت ايشان بود به دليل رفت و آمدها و مسائل امنيتي دچار مشكلاتي شده بودند، در همين راستا امام فرمودند كه اين خانه به قيمت خوب از صاحب خانه خريداري شود تا صاحب پيشين آن منزل بتواند منزل مناسبي را در جاي ديگري تهيه كند. بعد از آن كه منزل مورد اشاره  خريداري شد، امام فرمودند كه آقاي هاشمي بيايد و اينجا زندگي كند و ايشان از همان زمان تا هم اكنون در آن منزل استيجاري زندگي مي كردند.
 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: