پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : كاهش اضطراب و بهبود افسردگي كودكان با اين بازي
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 21:30 کد خبر:38518
يك روانشناس كودك گفت: بازي با خاك و گل نقش موثري در كاهش اضطراب و بهبود افسردگي ايفا مي كند.
سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
دريا صديقي روانشناس كودك؛ گفت: كودك براي بازي كردن نياز به اسباب بازي هاي گران قيمت ندارد و بازي با مواد طبيعي مانند شن، خاك و آب، بسيار ارزان و مفيدتر از وسايل بازي پرزرق و برق است.
 
وي در خصوص تكنيك صفحه شني اظهار داشت: اين روش نوعي مدل روان درماني بيان گرا همراه با فرافكني است كه مشكلات دروني و بين فردي بيمار را مورد بررسي قرار مي دهد و براي مواجهه و درمان طيف گسترده اي از ناراحتي هاي روحي و رواني افراد به تازگي مورد توجه روانشناسان قرار گرفته كه نتايج درماني بسيار موفقيت آميزي به همراه داشته ولي متاسفانه در ايران كمتر به آن پرداخته مي شود.
 
اين روانشناس كودك عنوان كرد: طبق تحقيقات صورت گرفته توسط دانشمندان، خاك به دليل دارا بودن نوعي ميكروب در كاهش استرس و درمان افسردگي بسيار موثر است كه اين ميكروب تاثيري شبيه پروزاك( داروي ضد افسردگي) دارد و تماس با آن موجب افزايش سيتوكنين و در نهايت سروتونين خون مي شود.
 
وي بيان كرد: احساس غم و ناراحتي با سطح هورمون سروتونين خون ارتباط مستقيم دارد، بنابراين افزايش ميزان سروتونين باعث ايجاد حس خوشحالي در فرد مي شود.
 
صديقي افزود: برخلاف باور رايج بين مردم كه محيط كاملا ضدعفوني شده و عاري از ميكروب منجر به تضعيف سيستم ايمني بدن كودكان و ابتلايشان به انواع بيماري هاي مختلف مي شود، والدين بايد توجه داشته باشند كه آلوده شدن فرزندان به خاك و گل نه تنها مشكلي در پي ندارد بلكه كمك شاياني به رشد و تخليه هيجانات مثبت و منفي كودكان مي كند. 
 
وي تصريح كرد: در ميان بازي هاي مختلف اكثر كودكان از هيچ كاري به اندازه خاك و گل بازي لذت نمي برند، خردسالان با اين سرگرمي نيازهاي روحي و رواني خود را تامين مي كنند و به دليل اينكه با قوه ابتكار و خلاقيت خود مشغول تصميم گيري، خلق و به واقعيت درآوردن تجسمات خود هستند در نتيجه احساس رضايت، آرامش و اعتماد به نفس زيادي كسب مي كنند.
 
اين روانشناس كودك با بيان اينكه تفريحاتي مانند خاك بازي تاثير چشمگيري در حل مشكلات و رهايي از ترس ها، توهمات، احساسات ناخوشايند و سركوب شده دارد، اظهار داشت: بازي با خاك و گل باعث پرورش حس لامسه، قدرت تجسم فضايي، هندسي، مهارت هاي اجتماعي، خلاقيت و اعتماد به نفس، تقويت هماهنگي چشم و دست، رشد و هماهنگي ميان عصب و عضله كودكان مي شود.
 
صديقي توصيه كرد: والدين بايد يك ميز پلاستيكي، تكه اي سفره و ميزان مناسبي از حجم خاك يا گل در اختيار كودك بگذارند و با در نظر گرفتن فضاي مناسب براي بازي كودك مراقب سلامتي اش نيز باشند.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: باشگاه