پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر- تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان : تاثيرات تلگرام در جامعه ايراني
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 08:04 کد خبر:38506
تلگرام، از نمونه نرم افزارهاي بسيار شايع و مرسومي است كه بر اساس آمار منتشر شده در برخي رسانه‌ها، حدود 80 درصد از كاربرانش را ايرانيان تشكيل داده‌اند،فناوري نويني كه عليرغم آسيب‌ها و مخاطراتي كه در پي داشته،حاوي محاسن و ثمراتي نيز بوده است.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
 
تلگرام از نمونه نرم افزارهاي نسبتا نويني به شمار مي رود كه بر اساس آمار و ارقام منتشر شده در رسانه ها،حداقل 80 درصدِكاربرانش از جامعه ايراني شكل گرفته است.
 
اين فناوري،پس از ورود به ايران با سرعت خيره كننده‌اي در ميان طيف هاي مختلف و طبقات متعددي از جامعه مورد استفاده قرار گرفت كه بخش قابل توجهي از جمعيت جوان و نوجوان اين مرز و بوم را به نوعي شيفته و دلبسته خود نمود.
 
شايد آن زماني كه پاول و نيكلاي دورف، دو برادر آلماني اين نرم افزار را طراحي كردند، گمان نمي كردند كه بخش اعظم مشتريان پرو پا قرص اين فناوري از، جوانان و نوجوانان جامعه ايراني خواهد بود.
 
پيش از اين در قالب گزارشات متعددي، مخاطرات و پيامدهاي منفي اين نرم افزار مورد بحث و بررسي قرار گرفت و در ذيل اين گزارش تلاش مي شود در گفتگو با صاحب‌نظران حوزه جامعه‌شناسي و علوم ارتباطات، اين بار مزاياي اين فناوري به بحث گذاشته شود.
 
* تلگرام،رسانه‌اي فراگير
 
يدا...شهميرزادي،دانش آموخته رشته ارتباطات با اشاره به نقش بسيار برجسته و تعيين كننده اينترنت و فناوري هاي مرتبط با اين حوزه در تحولات اجتماعي جهان معاصر اظهار داشت:موج استفاده از اين نرم افزارها به ميزاني افزايش يافته كه امروزه كمتر كسي را مي توان يافت كه نسبت به اين نرم افزارها ناآشنا يا بي اطلاع باشد.
 
وي افزود:كاركردهاي شبكه هاي اجتماعي و تلگرام در ابعاد و عرصه هاي گوناگون قابل بررسي است و اين امر،در عرصه رسانه و علوم ارتباطات بيش از پيش ملموس و محسوس به نظر مي رسد.
 
دانش آموخته رشته ارتباطات عنوان كرد:در طول يكسال گذشته،نمونه هاي متعددي از تاثيرگذاري تلگرام در جامعه مشاهده شده كه موضع گيري ها در خصوص حادثه فوت عباس كيارستمي،قطع شدن پاي سرباز مريواني در پادگان عجب شير و فوت بيش از20 سرباز پادگان05كرمان در محور تبريز-سيرجان... از نمونه هاي آن به شمار مي رود.
 
شهميرزادي عنوان كرد:به واقع،در موارد فوق،نقش شبكه هاي اجتماعي و علي الخصوص تلگرام در اطلاع رساني وسيع،فراگير و گسترده قابل احساس است و متعاقبا شاهد بوده ايم اين فناوري به ميزاني اثرگذار بوده كه بعضا مسئولان و دستگاه هاي ذيربط را وادار به واكنش كرده و يا اينكه ،باعث اعمال و ايجاد حساسيت هر چه بيشتري نسبت به موضوعات و ماجراهاي اين‌چنيني شده است.
 
وي افزود:به واقع،تلگرام تمامي مردم را به نوعي مشغول ساخته و در اين ميان جوانان و نوجوان بصورت هر چه بيشتري با اين فناوري اُخت شده اند كه البته در ميان اين شيفتگي و وابستگي ها،مخاطراتي نيز وجود دارد .
 
جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي عنوان كرد:به هر ترتيب آنچه كه در خصوص تلگرام با قاطعيت مي توان مطرح نمود،دال بر اين موضوع است كه بصورت روزانه،حجم انبوه و وسيعي از اطلاعات در مقابل ديدگان كاربران اين نرم افزار و شبكه هاي اجتماعي قرار مي گيرد.
 
شهميرزادي گفت:طبيعتا در چنين شرايطي،هر روز اذهان و افكار عمومي در معرض و تحت تاثير داده هايي قرار مي گيرد كه مي تواند مخاطبان و كاربران را به سمت وسويي خاص و متفاوت سوق دهد.
 
وي افزود:همگرايي،هم افزايي،وحدت و همسويي هر چه بيشتر، از نمونه مولفه هاي حائز اهميتي به شمار مي رود كه در صورت اتخاذ تدابير موثر و دقيق،از چنين ظرفيت عظيم و بالقوه اي مي توان براي پيشبرد اهداف خرد و كلان كشوري بهره برد.
 
* سهم تلگرام در اوقات فراغت جوانان و نوجوانان به چه ميزاني است؟
 
شهرام مهدور،جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي با اشاره به تاثيرات بسيار تامل برانگيز فضاي مجازي،اينترنت و شبكه هاي اجتماعي( همچون تلگرام) در جامعه ايراني،عنوان كرد:بدون ترديد،ظهور و بروز و عرصه چنين فناوري هايي در حوزه هاي متعدد اجتماعي،فرهنگي سياسي و اقتصادي قابل بررسي است اما تاثيرات اجتماعي اين نرم افزارها در جامعه ايراني به مراتب بيشتر از جوامع ديگر به نظر مي رسد.
 
وي افزود:البته آمار،بررسي و تحقيقات مُتقَن،علمي و كارشناسي شده اي در اين خصوص انجام نشده،اما با عنايت به اين واقعيت كه بخش عمده اي از كاربران شبكه اجتماعي تلگرام از جامعه ايراني مي باشند،لذا طبيعتا تاثيرگذاري اين فناوري قابل توجه خواهد بود.
 
مهدور گفت:اين نرم افزارها به ميزاني در ميان اقشار اجتماعي و بخصوص جوانان و نوجوانان رسوخ و رسوب پيدا كرده كه تاثيرات آن ،در اوقات فراغت اين قشر ازجامعه ايران،نيز مشهود و ملموس به نظر مي رسد.
 
جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي عنوان كرد:ارتقاي سطح اطلاعات عمومي مردم و جامعه از ديگر محاسن اين فناوري ها به شمار مي رود و با وجود نقدهايي كه در خصوص انتشار مطالب و موضوعات غير موثق و غير علمي در اين خصوص وجود دارد،اما به هر حال در اين ميان،موضوعات پرمحتوا،پر مغز و مستدل علمي نيز منتشر مي شود كه اين امر مي تواند در تقويت اندوخته علمي كاربران موثر واقع شود.
 
مهدور در خاتمه يادآور شد:البته نبايد از نظر دور داشت كه محاسن اين فناوري،نافي مخاطرات و آسيب ها وتبعات منفي غير قابل اتكار آن نيست كه رفع،دفع وكنترل و مهار چنين تهديداتي،مستلزم اتخاذ تدابير هوشمندانه فرهنگي و البته عزم همگاني كاربران براي بهره وري شايسته و اصولي تر از چنين نرم افزارهايي است.

 

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

          

منبع: باشگاه