سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : فرونشست‌هاي «بازار تهران» يك هشدار است
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 07:53 کد خبر:38502
مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران از دستگاه‌هاي متولي مي‌خواهد كه موقعيت قنات‌ها در منطقه بازار تهران را بررسي كنند و مي‌گويد: اين فرونشست‌ها يك هشدار است.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
حدود ۱۰ روز پيش زمين در بازار تهران دوبار فرونشست، اتفاقي كه پيش از اين هم در نقاط مختلف تهران رخ داده بود، اما به نظر مي‌رسد بازار تهران به عنوان قلب تاريخي اين كلان شهر در حال هشدار دادن است و زمين‌اش ديگر توان نگه‌داري اين همه برج و پاساژ را ندارد.
 
هشداري كه ترسيم‌گر آينده‌اي ناخوشايند نه تنها براي اين بخش تاريخي تهران، كه براي مردم اين منطقه نيز هست و شايد هم بتوان گفت «اين اتفاق خود، زلزله‌اي قبل از بروز زمين‌لرزه‌اي است كه همه هشدارِ ‌آن را مي‌دهند و با اين وجود، مجوزِ تخريب در بخش‌هاي تاريخي تهران هر روز امضا مي‌شود.»
 
رجبعلي خسروآبادي، مديركل ميراث فرهنگي استان تهران به ايسنا مي‌گويد: بروز اين اتفاق –فرونشست‌هاي متعدد در بازار تهران- يك هشدار بود، معتقدم بايد متوليان حوزه‌ي شهري به خصوص سازمان آب و فاضلاب و محيط‌زيست وضعيت قنات‌هاي منطقه در زير بازار و منطقه‌ي تاريخي تهران را بررسي كنند.
 
او ادامه مي‌دهد: احتمال بسته شدن قنات‌هاي منطقه‌ي ‌۱۲ تهران بعد از اين همه گودبرداري و ساخت‌وسازهاي زياد وجود دارد.
 
منطقه‌ي بازار تهران در طول دست‌كم ۱۰ سال گذشته، بيش از پيش شاهد تخريب‌ها، گودبرداري‌ها و ساخت‌وسازهاي فراوان بوده است، مهمترين نمونه‌ي آن سراي دلگشاست، يا ساخت پاساژ مريم در دالان تاريخي بازار و به جاي حمامي كه حدود ۶ سال پيش فرونشست تا اين پاساژ بالا بيايد.
 
از سوي ديگر شهرداري منطقه در قدمي جديد و درست در كنار ديواره‌هاي بتوني ايستگاه مترو خط ۱۵ خرداد، اقدام به گودبرداري براي ايجاد زيرگذر كرده است، گودبرداري كه هرچند هم اصولي باشد و بدون هيچ آسيبي - پيش از اين عمليات گودبرداري مترو آسيب‌هايي را كه نبايد را به اين بخش تاريخي تهران وارد كرده است -، اما ابتدايي‌ترين كار يعني استعلام از ميراث فرهنگي استان تهران را انجام نداده است.
 
تا امروز همه‌ي اتفاقاتي كه نبايد، رخ داده‌اند؛ «شايد آب ريخته را نتوان برگرداند، اما مي‌توان دست كم از ريخته شدن آب‌هاي بيشتر» و وارد شدن آسيب‌هاي جدي‌تر به اين محوطه‌ي تاريخي جلوگيري كرد و اين كار نيازمند جدي شمردن هسدار مدير كل ميراث فرهنگي استان تهران است.
 
به گفته‌ مهدي معمارزاده، يكي از كارشناسان ارشد ميراث فرهنگي، به دنبال هر گودبرداري در زيرزمين، آب‌هاي سطحي در اثر وجود گودال حفر شده، ناگهان افت پيدا كند و به ارتفاع پايين‌تري برود.  در ادامه خاكِ زير اين پي‌ها باعث مي‌شود تا رطوبتي كه باعث انسجام خاك است و وجود آن باعث مي‌شود تا به پي‌هاي اهكي برسد، از دست مي‌رود و طبيعتا وزن زياد باعث فشار مي‌شود و گاهي به شكل فرونشست‌هاي زمين مانند چند روز گذشته در بازار تهران خود را نشان مي‌دهد.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: ايسنا