سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : وجود حسادت در زندگي زناشويي
سه شنبه، 21 دی 1395 - 19:00 کد خبر:38485
مي‌گويند كمي حسادت براي حفظ چيزي كه داريم يا براي به دست آوردن يك رابطه و بهبود آن لازم است. اما به نظر نمي‌آيد اين توجيه درستي براي وجود چنين احساسي و ابراز آن در يك رابطه باشد.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 

 حسادت باعث نمي‌شود چيزي را حفظ كنيد يا مراقب آن باشيد. اگر كسي را دوست داريد و به نظر شما رابطه عاطفي عميقي وجود دارد دليلي ندارد كه با حسادت از آن مراقبت كنيد. كمي حسادت يا حسادت شديد هر دو آسيب زننده و خطرناك است و اصلاً اين‌طور نيست كه حسادت در طول رابطه يا به مرور زمان بيشتر شود چون اين چيزي است كه در عمق وجود يك نفر ريشه دارد. شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد حسادت بيشتر از اينكه يك خصلت باشد يك واكنش عاطفي است در برابر نگراني واقعي يا غير واقعي كه فرد گمان مي‌كند رابطه‌اش را در معرض تهديد قرار داده است يا موقعيت‌اش را خراب خواهد كرد.
 
آيا حسادت طبيعي است؟
 
حسادت برآمده از احساسات است؛ يك احساس منفي است و با غبطه خوردن فرق دارد. ممكن است شما زيبايي، موفقيت و جايگاه شريك زندگي‌تان را ببينيد و دوست داشته باشيد شما همچنين موقعيتي را تجربه كنيد. تا زماني كه جايگاه ديگري را تحسين مي‌كنيد و برايش خوشحال هستيد و بخشي از اين موفقيت را سهم خودتان مي‌دانيد شما حسود نيستيد. وقتي ديگري انگيزه‌اي را در شما تقويت مي‌كند تا تغييري ايجاد كنيد شما حسود نيستيد. اما زماني كه تحمل موقعيت ديگري را نداريد، دچار احساس خود كم بيني مي‌شويد، گمان مي‌كنيد موقعيت‌تان متزلزل شده است و تهديد شده‌ايد شما آدم حسودي هستيد و معمولاً براي نشان دادن اين احساس هر رفتار نامعقول و نامتناسبي را از خود نشان مي‌دهيد. كمتر پيش مي‌آيد كه آدم حسود خوددار باشد. آدم ها حسادت را با لحن كلام، نوع نگاه و رفتارهاي تند و عصبي نشان مي‌دهند و ديگران هم بخوبي متوجه اين رفتارها مي‌شوند.
 
چيزي كه باعث حسادت مي‌شود
 
حسادت به دلايل متفاوتي تحريك مي‌شود. گاهي انتظارات غير معقول و ناممكن از يك رابطه باعث ايجاد حسادت مي‌شود. ممكن است از همسرتان در رابطه انتظارات نامتعارف يا نامعقولي داشته باشيد يا احساس مالكيت و سلطه به ديگري حسادت را در وجودتان برانگيزد. تجربه‌هاي آزاردهنده در گذشته و ناكامي‌هاي قبلي، احساس نبود امنيت در رابطه، ترس از خيانت يا كنار گذاشته شدن، ترس از دست دادن كسي كه دوستش داريد، حس مالكيت شديد، غيرت و تعصب و تمايل به كنترل ديگري همگي مي‌توانند حسادت را تحريك كنند. معمولاً عدم تحمل موفقيت ديگري و تمايل به سلطه‌گري در رابطه و كنترل فرد با عنوان غيرت و تعصب دو عامل مهم برانگيزاننده حسادت هستند.
 
حسادت با رابطه چه مي‌كند؟
 
حسادت شما را از احترام، توجه و محبت تهي مي‌كند. اگر در رابطه‌اي هستيد كه ديگري به شما حسادت مي‌كند حتماً بخوبي متوجه شده‌ايد كه چقدر گاهي خودتان را تهي از عشق و علاقه مي‌بينيد و چقدر از اينكه در معرض تهديد‌هاي فرد حسود هستيد رنجيده‌ايد. با وجود حسادت رابطه پر از گلايه‌مندي، خشم، جنگ و درگيري، بحث‌هاي بي‌پايان، بي‌اعتمادي، افسردگي، حس انتقامجويي متقابل، جوابگويي‌هاي غير لازم، واكنش‌هاي جسمي، تغييرات خلقي شديد دو طرف و رنجش‌هاي بي‌پايان است. به مرور زمان احساس مي‌كنيد بي‌خواب شده‌ايد، علاقه‌مندي‌هايتان را از دست داده‌ايد و حتي ذائقه غذايي‌تان تغيير كرده است. به‌عنوان كسي كه به او حسادت مي‌شود شايد مجبور شويد برخي از روابط‌تان را محدود كنيد، كارتان را رها كنيد، موفقيت‌ها و علاقه‌مندي‌هايتان را دنبال نكنيد فقط به اين دليل كه حسادت برانگيز نباشيد. اين يعني قرار گرفتن در يك موقعيت خشونت‌آميز و پايان رابطه.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: ايران