سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : نشست كميسيون مشترك برجام برگزار مي‌شود
سه شنبه، 21 دی 1395 - 10:40 کد خبر:38452
ششمين نشست كميسيون مشترك برجام در سطح معاونان و مديران سياسي ايران، كشورهاي 1+5 و هلگا اشميد به نمايندگي از اتحاديه اروپا امروز سه‌شنبه ساعت 12 به وقت محلي اتريش(14/30 به وقت ايران) در هتل كوبورگ وين برگزار مي‌شود.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
در پي اقدام اخير آمريكا در خصوص تمديد قانون تحريم‌هاي ايران (آيسا) 27 آذر ماه محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان با ارسال نامه رسمي به فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و هماهنگ‌كننده كميسيون مشترك برجام، خواستار برگزاري جلسه كميسيون مشترك برجام براي رسيدگي به اقدام اخير آمريكا شد.
 
قرار است پيش از جلسه كميسيون مشترك، جلسه گروه كاري تحريم‌ها در سطح كارشناسان تشكيل و گزارش آن به كميسيون ارائه شود.
 
*سازوكار كميسيون مشترك برجام
 
كميسيون مشترك كه مركب از دولت‌هاي طرف برجام يعني ايران و 1+5 است، در سطح معاونان وزراي امور خارجه تشكيل جلسه مي‌دهد و در عين حال، جلسات كارشناسي متعددي نيز در حوزه‌هاي مربوط به هم هسته‌اي و هم تحريم‌ها برگزار مي‌كند. در اين جلسات موضوعات مختلف مربوط به برجام رصد شده و در صورت لزوم تصميمات مقتضي اتخاذ مي‌شود.
در متن برجام و پيوست‌هاي آن وظايف متنوع و متعددي بر عهده كميسيون مشترك گذاشته شده است كه جزييات آن در بخش‌هاي مربوطه در متن برجام و پيوست‌ها و به طور خاص در پيوست شماره چهار برجام آمده است. در يك جمله، كميسيون مشترك مسئوليت مراقبت از روند اجراي برجام از سوي همه طرف‌ها و رفع گره‌هاي احتمالي در اين مسير را دارد.
 
در همين ارتباط، كميسيون مشترك چه قبل از روز اجرايي شدن برجام و چه بعد از آن، موضوعات متنوعي را مدنظر قرار داده و در برخي موارد تصميماتي اتخاذ كرده است كه بيانگر فهم و تفسير مشترك اعضاي برجام از موارد مندرج در آن، در جهت اجراي مطلوب اين برنامه اقدام مشترك بوده است.
 
اين تصميمات خصوصا در مواردي به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كمك كرده‌اند تا درك بهتري از تفسير طرف‌هاي برجام از مفاد آن پيدا كرده و بدين ترتيب، از بروز مواردي كه ممكن بود به هر ترتيب در جريان راستي آزمايي‌ها و ارائه گزارش‌هاي اين نهاد از وضعيت اجراي برجام در جمهوري اسلامي ايران ابهاماتي ايجاد نمايد، جلوگيري شود.
 
علاوه بر اين، اسناد مربوط به ترتيبات اجرايي دو كارگروه از كارگروه‌هاي فرعي كميسيون مشترك يعني «كارگروه كانال خريد» (و راهنماي استفاده از كانال خريد، فرم‌هاي اختياري پيشنهادي و توضيحات مربوطه) و نيز «كارگروه اجرايي شدن رفع تحريم‌ها» هم جزو مصوبات كميسيون مشترك است كه به اجراي بهتر مفاد برجام در حوزه رفع تحريم ها كمك مي‌كند.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: