سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : دريافت دعوت‌نامه رسمي از عربستان براي حج ۹۶
سه شنبه، 21 دی 1395 - 08:01 کد خبر:38418
نماينده ولي‌فقيه در امور حج از دريافت دعوت‌نامه رسمي عربستان براي حج خبر داد و گفت: مقدمات لازم براي شركت در مذاكرات دو جانبه با مسؤولان حج عربستان فراهم مي‌شود.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 

در نشست شوراي برنامه‌ريزي و هماهنگي بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت كه به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي‌عسكر تشكيل شد، نماينده ولي‌فقيه در امور حج و زيارت با بيان اينكه دعوتنامه عربستان براي برگزاري ديدارها و مذاكرات دوجانبه درباره حج ۹۶ به‌صورت رسمي دريافت شده، اظهار كرد: متن اين دعوت‌نامه با دعوت‌نامه‌هاي گذشته خيلي تفاوت ندارد و با توجه به محورهاي مورد نظر، جمهوري اسلامي ايران روزهاي آينده پاسخ آن را ارسال خواهد كرد.
او لزوم سرعت بخشيدن به فعاليت كميته‌هاي كارشناسي براي مشخص كردن محورهاي مذاكرات و نكات مورد نظر براي حج‌گزاري زائران ايراني را خواستار شد و گفت: تمام امور مرتبط با حج از جمله اسكان، تغذيه، امور پزشكي، حمل و نقل و امنيت حجاج، مسايل بانكي و كنسولي و... بايد سريعا كارشناسي و راهكار مناسب انديشيده شود.
 
در اين نشست، حميد محمدي ـ سرپرست سازمان حج و زيارت ـ و مديران بخش‌هاي مختلف اين سازمان و بعثه مقام معظم رهبري به بيان نقطه‌نظرات خود درباره‌ مشكلات اجرايي حج و انتظاراتي كه بايد در مذاكرات دوطرف مطرح شود، پرداختند و تاكيد كردند براي اعزام زائران ايراني به حج ۹۶ بايد مقدمات لازم در ايران و عربستان فراهم شود و با توجه به قطع روابط دو كشور و فرصت باقي‌مانده، عربستان بايد در مواردي كه به اين كشور مربوط است، همكاري كند.
 
قاضي‌عسكر در ادامه از مسؤولان حوزه‌هاي مختلف در سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري درخواست كرد كه اجرايي‌كردن محورهاي ستادي را در برنامه‌ خود قرار دهند و درباره نحوه ثبت‌نام از زائران با توجه به ملاحظاتي كه وجود دارد، سياست‌گذاري كنند.
 
فرهاد پرورش ـ مديرعامل هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران ـ نيز درباره‌ي آمادگي‌ها و تمهيدات اين شركت براي پروازهاي حج، گزارشي ارائه كرد و قرار شد محورهاي مورد نظر هواپيمايي جمع‌بندي و به سازمان حج ارائه شود.
 
سرپرست حجاج ايراني سپس با اشاره به اين‌كه هيأت ايراني براي مذاكره به عربستان اعزام خواهد شد، تاكيد كرد: در مذاكرات با طرف مقابل، خواسته‌هاي جمهوري اسلامي ايران از جمله امور مربوط به شهداي مسجدالحرام و منا مطرح خواهد شد و اميدواريم زمينه براي انجام حجي باشكوه، عزتمند همراه با آرامش و امنيت زائران فراهم شود.
 
قاضي‌عسكر همچنين در آغاز اين جلسه در سخناني با عرض تسليت به‌مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه (س) و درگذشت غيرمترقبه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، وجود اين مجاهد خستگي‌ناپذير را براي مردم، انقلاب و نظام پربركت توصيف كرد.
 
او سابقه آشنايي خود با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را به قبل از انقلاب مربوط دانست و با اشاره به اين‌كه توانايي‌هاي ايشان در همه زمينه‌ها برجسته بود، اظهار كرد: كساني كه با اين يار و ياور رهبري مانوس بودند، هوش، زكاوت، سياستمداري و مديريت ايشان را به خوبي درمي‌يافتند.
 
وي گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در عين حالي‌‌كه سياستمداري قوي و زيرك بود، از عواطف والاي انساني بهره‌مند بود و قبل از انقلاب پشتوانه‌اي قوي براي زندانيان سياسي و خانواده آن‌ها به‌شمار مي‌آمد.
 
قاضي‌عسكر ارتباط آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با امام راحل (ره) را ويژه و خاص توصيف كرد و با اشاره اين‌كه امام راحل به ايشان اهتمام خاصي داشت، افزود: اين يار ديرين و صادق انقلاب از عنفوان جواني با امام پيوند خورد و شخصيتش در كنار امام شكل گرفت و افكار انقلابي و سيستمي در ذهن‌اش در دهه ۴۰ شكل گرفت.
 
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با بيان اين‌كه به اذعان كارشناسان، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بحث‌هاي اقتصادي بسيار دقيق بود، اضافه كرد: ايشان فردي برنامه‌ريز و آينده‌نگر و در سطح بين‌الملل نيز به‌عنوان يك شخصيت سياستمدار مورد قبول بود.

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: ايلنا