سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : طلاق خاموش را جدي بگيريد
یکشنبه، 19 دی 1395 - 18:00 کد خبر:38254
مدرس و مشاور خانواده گفت: اگر در روزهاي ابتدايي زندگي، زوجين به انتخاب نامناسب خود واقف باشند از همان ابتدا طلاق عاطفي را تجربه خواهند كرد و با گذشت زمان و سايه انداختن مشكلات بر زندگي، بي‌تفاوتي و بي‌روحي بر محيط خانواده حاكم مي‌شود.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
«خديجه عيسي‌پور» با اشاره به طلاق عاطفي اظهار كرد: زندگي كردن كنار هم بدون داشتن 5 محور نظير درد مشترك، درك مشترك، نياز مشترك، حال و آينده مشترك طلاق عاطفي را موجب مي‌شود. طلاق عاطفي جدا شدن ناقص و بدترين حالت جدايي است.
 
وي با بيان اين‌كه از طلاق عاطفي به‌عنوان طلاق خاموش، طلاق رواني و ازدواج از پا افتاده ياد مي‌شود، افزود: همه زيبايي زندگي مشترك در روزهاي ابتدايي آن خلاصه مي‌شود. البته اين موضوع به فرآيند انتخاب همسر وابسته است، اگر در روزهاي ابتدايي زندگي زوجين به انتخاب نامناسب خود واقف باشند از همان ابتدا طلاق عاطفي را تجربه خواهند كرد و با گذشت زمان و سايه انداختن مشكلات بر زندگي، بي‌تفاوتي و بي‌روحي بر محيط خانواده حاكم مي‌شود.
 
كارشناس ارشد روانشناسي با اشاره به چگونگي آغاز طلاق عاطفي خاطرنشان كرد: اغلب نظريه‌پردازان در حوزه خانواده و آسيب‌هاي آن طلاق را در شش مرحله تقسيم‌بندي كرده‌اند كه طلاق عاطفي نخستين و مهم‌ترين مرحله آن است. زماني طلاق عاطفي آغاز مي‌شود كه زن و شوهر شروع به جدايي و فاصله‌گرفتن از يكديگر مي‌كنند؛ زير يك سقف، در كنار هم ولي از لحاظ روحي جدا از هم زندگي را ادامه مي‌دهند.
 
عيسي‌پور ادامه داد: خاطرات و حوادث هيجان‌انگيز عاشقانه بين آنان اگر هم در ابتدا وجود داشته در اين حالت به سمت افول مي‌رود. بي‌مهري مطلق بين دو انساني كه همه گمان مي‌كنند دلشان به هم گره خورده حاكم مي‌شود.
 
وي با بيان اين‌كه پژوهش‌ها درصد بروز طلاق عاطفي را بيشتر در ميان زنان پيش‌بيني مي‌كند، خاطرنشان كرد: در اين ارتباط رفتارهاي متفاوتي قابل پيش‌بيني است. معمولاً زنان با سبقه مذهبي به جهت اعتقادشان در هر شرايطي خود را ملزم مي‌دانند كه نيازهاي جنسي همسر را برآورده كنند، در حالي كه با اين انتخاب خود را از يكي از نيازهاي اصلي خود محروم مي‌كنند. اين دسته از زنان به زندگي خود اين‌گونه معنا مي‌دهند كه اين رفتار نوعي عمل خداپسندانه است و از انحرافات همسر جلوگيري مي‌كنند. آنها اين‌گونه به بقاي زندگي و حفظ فرزندان كمك خواهند كرد.
 
كارشناس ارشد روانشناسي با بيان اين‌كه اين زنان روابط جنسي بدون عشق را بر بقاي زندگي خود و حفظ آبرو و...ترجيح مي‌دهند، تصريح كرد: دسته ديگري از زنان در زندگي خاموش و سرد باقي مي‌مانند و در كنار ساير خلاءهاي عاطفي از اين نياز صرف‌نظر مي‌كنند و به مرور زمان خود و همسر را به سمت طلاق قانوني هدايت مي‌كنند و يا اينكه اين روند حداقل براي بسياري از زنان اين سرزمين تا پايان زندگي تداوم خواهد يافت.
 
وي با بيان اين‌كه طلاق عاطفي اغلب با بحران ميانسالي نيز همراه مي‌شود كه روشن‌بيني، درايت، صبر و خودشناسي را مي‌طلبد، گفت: البته اغلب و نه لزوماً طلاق عاطفي در ميانسالگي وقتي كه افراد در پي تجديد ارزش‌هاي زندگي خود هستند اتفاق مي‌افتد. به شرط فراهم بودن شرايط وقوع آن در هر برهه از زمان قريب‌الوقوع مي‌باشد.
 
عيسي‌پور با بيان اين‌كه طلاق عاطفي مي‌تواند بين والدين و فرزندان، بين دو دوست، دو خواهر و... بروز كند، اظهار كرد: در اين ميان آنچه مهارت برقراري ارتباط و پذيرش، توانايي درك و همدلي و انجام فعاليت‌هاي لذت‌بخش مشترك داراي اهميت مي‌باشد. در زمان نبود اين ويژگي‌ها بروز طلاق عاطفي دور از انتظار نيست.
 
وي با يادآوري اين‌كه طلاق عاطفي پديده‌اي تك عاملي نيست بلكه مجموعه‌اي از عوامل در پيوند با هم منجر به بروز آن مي‌شود، گفت: توجه و دقت نكردن در انتخاب همسر با توجه به معيارهاي علمي و حتي تجربه، رعايت نكردن مرزها و حريم خصوصي در رابطه زوجيني و خانواده، فاجعه‌سازي و بزرگ‌نمايي وقايع و كم و كاستي‌هاي همسر، عدم پذيرش و عدم درك تفاوت‌ها، عدم توانايي در برقراري ارتباط موثر، اعتقاد به افكار ناكارآمد در مورد جنسيت و تأكيد سنتي بر مردسالاري و يا بالعكس از عوامل بروز طلاق عاطفي محسوب مي‌شوند.
 
مشاور و مدرس خانواده با اشاره به اين‌كه ابزارهايي براي تشخيص ويژگي‌هاي شخصيتي و الگوهاي رفتاري ابداع شده‌اند، كه استفاده از آن‌ها به انتخاب مناسب كمك مي‌كند، افزود: آزمون شخصيت ايناگرام، آزمون كهن الگوها، آزمون قصه عشق، آزمون كتل 16عاملي، آزمون شخصيت نئو، آزمون شخصيت MMPI از ابزارهايي براي تشخيص هستند. به‌عنوان مثال با كمك آزمون كهن الگوها متقاضيان زوجيت پي مي‌برند كه در كدام يك از ابعاد مردانه و زنانه خود داراي نقاط ضعف و يا قوت هستند. در صورت وجود عدم تعادل مشاور با بكارگيري تكنيك‌ها آنها را به سمت تعادل هدايت مي‌كند.
 
وي با بيان اين‌كه در آزمون شخصيت نئو 30 صفت شخصيتي را در زوجين استخراج مي‌كند و نقاط ضعف و قوت آنها را نشان مي‌دهد، اضافه كرد: هدف از اين آزمون شناخت متقاضيان زوجيت از خود و از همديگر است.
 
عيسي‌پور با بيان اين‌كه بسياري از جوانان و خانواده‌هايشان ذهنيت نامناسبي نسبت به اجراي آزمون‌هاي روان‌شناختي دارند و يا صرفاً با روش‌هاي سنتي هم‌چنين با عواطف و احساسات وارد زندگي زناشويي مي‌شوند، خاطرنشان كرد: يكي از ويژگي‌هاي افراد باهوش، طبيعي و بالاتر اينست كه از امكانات و ابزارهاي پيرامون خود براي رفاه و آسايش خود و ديگران بهره مي‌گيرند. آزمون‌هاي روانشناختي ابزارهايي بسيار مناسب براي انتخاب بهتر و شايسته‌تر است و به متقاضيان زوجيت اين فرصت را مي‌دهد تا علائق و كاستي‌هاي خود را بشناسند و بر اساس آن و مولفه‌هاي متعدد ديگر به انتخاب زندگي دلخواه و زوج صميمي خود اقدام كنند. اين آزمون‌ها مشخص مي‌كنند كه هر فرد در قلب و روح و اعماق وجودشان عاشق چگونه همسري هستند.
 
عيسي‌پور با بيان اين‌كه در اين راستا زوجين به خصوص زن با فشارها و مشكلات روحي دست به گريبان مي‌شود، يادآور شد: احساس حقارت، خرد شدن شخصيت، اُفت انرژي، كلافه‌گي و عدم توانايي در پرورش فرزندان و مشكلات در سازگاري از جمله پيامدهاي طلاق عاطفي است.
 
مشاور و مدرس خانواده دردهاي مزمن جسمي هم‌چون كمر، درد، پادرد، ناراحتي تنفسي، معده درد و ميگرن را از ديگر آسيب­‌ها و پيامدهاي طلاق عاطفي دانست و خاطرنشان كرد: طلاق عاطفي زوجين اثرات مخرب‌تري بر فرزندان اين گونه خانواده‌ها بر جا مي‌گذارد. اضطراب شديد، انزوا، گوشه‌گيري، اُفت تحصيلي، دوري عاطفي از پدر و مادر، فرار از خانه و حتي پيش‌بيني عدم موفقيت در روابط زناشويي آينده و دوست‌يابي كنوني از جمله اين آثار است.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: ايسنا