سايت خبري تحليلي تيتربرتر | اخبار ايران و جهان | titrebartar.ir : ربات‌هاي تلگرامي چقدر خطرناكند؟
جمعه، 12 آذر 1395 - 23:30 کد خبر:34880
شنود اطلاعات شخصي كاربران، جاسوسي پيام‌ها و دسترسي به موقعيت مكاني يا عكس‌هاي گالري از جمله اتهاماتي است كه با ورود ربات‌ها به تلگرام، بر سر زبان‌ها افتاد و تا حدي اطمينان كاربران به فضاي اين پيام‌رسان را از بين برد، اما اينكه ربات‌ها تا چه اندازه مي‌توانند فعاليت مخرب داشته باشند، مورد بحث است.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي تيتربرترربات‌هاي تلگرامي يكي از قابليت‌هاي اين پيام‌رسان هستند كه امكان تعامل كاربر با آن‌ها از طريق ارسال پيام و فرمان‌هاي متفاوت وجود دارد. اين برنامه روي يك سرور اجرا مي‌شود و تلگرام هم يك واسط ايمن براي تبادل بين كاربر و برنامه موجود در آن سرور است. خاصيت كدباز يا Open source  بودن تلگرام اين اجازه را به برنامه‌نويسان مي‌دهد كه برايش ربات بنويسند و به توسعه اين برنامه كمك كنند.

از همان ابتدا با معرفي ربات‌هاي تلگرام بحث‌ها و شايعه‌هاي مختلفي در فضاي مجازي بر سر خطرناك بودن اين ربات‌ها مطرح شد، اما پاسخ به اين سوال را در صورتي مي‌توان داد كه ابتدا بدانيم منظورمان از فعاليت مخرب چيست و ربات تلگرام چه توانايي‌هايي براي انجام فعاليت مخرب دارد.
 
محمد حسني -كارشناس فضاي مجازي- درباره ربات‌هاي تلگرامي مي‌گويد: با بررسي ربات تلگرام  متوجه مي‌شويم ربات مانند ديگر كاربران تلگرام يك حساب كاربري است و طبيعتا بيشترين دسترسي كه مي‌تواند داشته باشد به اندازه دسترسي‌هاي يك كاربر عادي در تلگرام است. بنابراين هنگامي كه از يك ربات تلگرام استفاده مي‌كنيم، آن ربات همان اطلاعاتي را از ما مشاهده مي‌كند كه يك كاربر ديگر مي‌بيند كه شامل نام و نام خانوادگي، شناسه كاربري يا آي‌دي و عكس پروفايل خواهد بود.
 
اين كارشناس در ادامه با اشاره به ميزان دسترسي ربات‌ها به اطلاعات كاربران اظهار مي‌كند: براي اينكه بدانيم يك ربات تلگرام به چه اطلاعاتي مي‌تواند دست يابد، بايد ميزان دسترسي آن ربات را در نظر بگيريم. بنابراين يك ربات تلگرام نمي‌تواند در گوشي شما جاسوسي كند، به رمزهاي شما يا موقعيت مكاني شما دسترسي ندارد و نمي‌تواند عكس‌هاي گالريتان را براي كسي بفرستد. خصوصا بسياري از ربات‌هاي تلگرام كه سطح دسترسي محدودتري هم دارند.
 
او همچنين درباره فعاليت ربات‌ها در گروه‌ها مي‌گويد: همچنين اگر ربات مورد نظر در يك گروه به كار گرفته شود مي‌تواند همين اطلاعات را در مورد همه كاربران ببيند يا اصطلاحا به موارد ذكرشده دسترسي دارد. بنابراين ربات‌ها به اطلاعاتي خارج از اين‌ها از جمله داده‌هاي گوشي، مكالمات و تماس‌ها، موقعيت مكاني و... دسترسي ندارند و نمي‌توانند فعاليت مخربي داشته باشند و حداكثر كاري كه مي‌توانند انجام دهند جمع‌آوري شناسه‌ها و پيام هاي كاربران يك گروه و ارسال به سرور خود ربات است.
 
يكي از شايعاتي كه در مورد ربات‌هاي تلگرام گفته مي‌شود اين است كه به اطلاعات شخصي كاربران دسترسي دارند و ممكن است براي شنود اطلاعات كاربران و جاسوسي به كار گرفته شوند. بيشتر نگراني كاربران هم از قابل اطمينان بودن اين ربات‌ها از نظر امنيت اطلاعات و يا جاسوسي اطلاعات است.
 
مهران پورمحبي -كارشناس فضاي مجازي- با اشاره به مكانيزم Privacy Mode ربات‌ها مي‌گويد: رباتي كه در حالت Privacy كدنويسي و اجرا شده است، همه پيام‌هاي گروه را دريافت نخواهد كرد، بلكه پيام‌هايي را دريافت مي‌كند كه با يك اسلش – "/" – شروع شوند، نام ربات از طريق كاراكتر @ در آن آمده باشد و پيام‌هايي كه در جواب پيام‌هاي ربات Reply شده باشد.
 
مكانيزم Privacy Mode به طراحان ربات كمك مي‌كند از ميليون‌ها پردازش اضافي جلوگيري كنند. اين مكانيزم به شكل پيش‌فرض فعال است اما مي‌تواند غير فعال شود و در اين حالت ربات همه پيام‌هاي رد و بدل شده را رصد مي‌كند تا دستورهاي احتمالي را از بين آنها بيرون كشيده و پردازش كند.
 
البته همان‌طور كه پورمحبي اشاره مي‌كند، حتي اگر مكانيزم Privacy Mode غيرفعال شده باشد، خواندن همه پيام‌ها به وسيله ربات به معني جاسوسي نيست. زيرا ربات از همه پيام‌ها سر درنمي‌آورد و تنها پيام‌هايي كه براي ربات تعريف شده و معني‌دار باشد، پردازش مي‌شوند. در نتيجه حتي خارج از اين مكانيزم نيز ربات توان جاسوسي چنداني به خودي خود ندارد.
 
يكي ديگر از نگراني‌ها اين است كه ربات پيام‌هاي خصوصي را جمع‌آوري كرده و عملا در اختيار طراح بگذارد. كارشناسان اين موضوع را با چند دليل منتفي مي‌دانند. دليل اول همان محدوديت حافظه ربات‌ها است، اينكه تمامي پيام‌هايي كه پردازش شوند، بعد از مدتي از حافظه Cloud  در سرور پاك خواهند شد و تلگرام اين‌طور ادعا مي‌كند كه اين پيام‌ها هرگز در سرور نمي‌ماند.
 
دليل دوم آنكه عملا حتي در صورت جمع‌آوري اطلاعاتي نظير پيام‌ها و شماره تلفن‌ها، طراح ربات دسترسي مستقيم به آنها ندارد و همه اين اطلاعات از طريق پروتكل رمزنگاري شده تلگرام به سرور واسطه منتقل و در آنجا پردازش و ذخيره مي‌شوند.
 
بنابراين به نظر مي‌رسد آن‌طور كه بعضي ادعا مي‌كنند، ربات‌هاي تلگرام راهي براي جاسوسي هستند، صحت ندارد و ربات‌ها هم مانند ساير كاربران سطح دسترسي محدودي به اطلاعات افراد دارند كه البته همين اندازه اطلاعات هم با هوشمندي كاربران قابل كنترل است.

 

انتهاي پيام/م

 

 


آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir

پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

          

 

منبع: ايسنا